AUDI 100 Avant (C4) 2.8L V6 4AT FWD (174 HP)
1991–1994
172
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
129
mph
Top Speed
21.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2771cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 172bhp |
| Power | 128kW |
| Torque | 245Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 208km/h |
| Top Speed | 129mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.8mpg |
| Combined | 10.8L/100km |
| Urban | 12.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.9L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4790mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2687mm |
| Kerb Weight | 1450kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |