AUDI 100 (C1) 1.8L 4MT RWD (90 HP)
1968–1976
89
bhp
Power
12.2
s
0–100 km/h
101
mph
Top Speed
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1760cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66.2kW |
| Torque | 142Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.2s |
| Top Speed | 163km/h |
| Top Speed | 101mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4623mm |
| Width | 1702mm |
| Height | 1372mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1060kg |
| Boot Capacity | 651L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165 Sr 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |