AUDI 100 (C1) 1.9L 3AT RWD (112 HP)
1968–1976
111
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1871cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 111bhp |
| Power | 82.4kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4623mm |
| Width | 1702mm |
| Height | 1372mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1120kg |
| Boot Capacity | 651L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165 Sr 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |