AUDI 100 (C1) 1.9L 4MT RWD (112 HP)
1968–1976
111
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1871cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 111bhp |
| Power | 82.4kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4623mm |
| Width | 1702mm |
| Height | 1372mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1100kg |
| Boot Capacity | 651L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165 Sr 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |