AUDI 100 (C2) 2.0L D 5MT RWD (70 HP)
1976–1982
68
bhp
Power
18.5
s
0–100 km/h
93
mph
Top Speed
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1986cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 68bhp |
| Power | 51kW |
| Torque | 122Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 18.5s |
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4681mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1210kg |
| Boot Capacity | 643L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165Sr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |