AUDI 100 (C2) 2.1L 4MT RWD (136 HP)
1976–1982
134
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
21.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2144cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 185Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.4mpg |
| Combined | 11L/100km |
| Urban | 14.5L/100km |
| Extra-Urban | 10.4L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4681mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1170kg |
| Boot Capacity | 643L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165Sr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |