AUDI 100 (C2) 2.1L 5MT RWD (115 HP)
1976–1982
114
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
22.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2144cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.8mpg |
| Combined | 10.3L/100km |
| Urban | 14.8L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4681mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1170kg |
| Boot Capacity | 643L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165Sr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |