AUDI 100 (C3) 1.8L 3AT FWD (90 HP)
1982–1991
89
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1781cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 138Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 9.7L/100km |
| Extra-Urban | 8.3L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4790mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2687mm |
| Kerb Weight | 1080kg |
| Boot Capacity | 569L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 Sr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |