AUDI 100 (C3) 1.8L 4MT FWD (90 HP)
1982–1991
89
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
32.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1781cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 138Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.6mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4790mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2687mm |
| Kerb Weight | 1084kg |
| Boot Capacity | 569L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 Sr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |