AUDI 100 (C3) 1.9L 5MT FWD (100 HP)
1982–1991
99
bhp
Power
12.2
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1921cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.2s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 10.9L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4790mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2687mm |
| Kerb Weight | 1145kg |
| Boot Capacity | 569L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 Sr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |