AUDI 100 (C3) 2.0L D 5MT FWD (70 HP)
1982–1991
69
bhp
Power
17.9
s
0–100 km/h
96
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1986cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 69bhp |
| Power | 51.5kW |
| Torque | 123Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17.9s |
| Top Speed | 154km/h |
| Top Speed | 96mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4790mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2687mm |
| Kerb Weight | 1223kg |
| Boot Capacity | 569L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 Sr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |