AUDI 100 (C3) 2.0L TD 3AT FWD (87 HP)
1982–1991
86
bhp
Power
17.1
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1986cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 86bhp |
| Power | 64kW |
| Torque | 172Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17.1s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Urban | 9.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.2L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4790mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2687mm |
| Kerb Weight | 1250kg |
| Boot Capacity | 569L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 Sr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |