AUDI 100 (C3) 2.2L Turbo 5MT FWD (165 HP)
1982–1991
162
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
24.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2226cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 162bhp |
| Power | 121kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.2mpg |
| Combined | 9.7L/100km |
| Urban | 13.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4790mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2687mm |
| Kerb Weight | 1266kg |
| Boot Capacity | 569L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |