AUDI 100 (C4) 2.0L 4AT FWD (101 HP)
1991–1994
99
bhp
Power
14.7
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 157Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.7s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 11.5L/100km |
| Extra-Urban | 8.3L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4790mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2687mm |
| Kerb Weight | 1310kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Tr15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |