AUDI 100 (C4) 2.0L quattro 5MT AWD (115 HP)
1991–1994
114
bhp
Power
11.4
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 168Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.4s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 11.9L/100km |
| Extra-Urban | 8.5L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4790mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2687mm |
| Kerb Weight | 1430kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Vr15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |