AUDI 100 (C4) 2.3L 5MT FWD (133 HP)
1991–1994
131
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
24.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2309cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 131bhp |
| Power | 98kW |
| Torque | 186Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.8mpg |
| Combined | 9.5L/100km |
| Urban | 12.5L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4790mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2687mm |
| Kerb Weight | 1342kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Vr15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |