AUDI 100 (C4) 2.4L D 5MT FWD (82 HP)
1991–1994
80
bhp
Power
16.8
s
0–100 km/h
104
mph
Top Speed
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2370cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 80bhp |
| Power | 60kW |
| Torque | 164Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.8s |
| Top Speed | 167km/h |
| Top Speed | 104mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 9.9L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4790mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2687mm |
| Kerb Weight | 1350kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Tr15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |