AUDI 100 (C4) 2.5L TDI 6MT FWD (115 HP)
1991–1994
113
bhp
Power
11.1
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2460cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 113bhp |
| Power | 84.6kW |
| Torque | 265Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.1s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4790mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2687mm |
| Kerb Weight | 1425kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |