AUDI 100 (C4) 2.6L 5MT FWD (150 HP)
1991–1994
148
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2598cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 225Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 12.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4790mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2687mm |
| Kerb Weight | 1416kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Vr15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |