AUDI 100 Coupe S 1.9L 3AT FWD (112 HP)
1970–1976
111
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
23.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1871cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 111bhp |
| Power | 82.4kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.3mpg |
| Combined | 10.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4463mm |
| Width | 1745mm |
| Height | 1334mm |
| Wheelbase | 2565mm |
| Kerb Weight | 1120kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 Hr 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |