AUDI Q3 Sportback 2.0L TFSI quattro S tronic 7AT AWD (230 HP)
2019–
227
bhp
Power
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 227bhp |
| Power | 169.2kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4501mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1565mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |