AUDI Q3 Sportback 35 TFSI 6MT FWD (150 HP)
2019–
148
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 7.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4501mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1565mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 14605kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R17 99 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |