AUDI Q3 2.0L TDI S tronic 7AT FWD (150 HP)
2018–
148
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
129
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 208km/h |
| Top Speed | 129mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 5.4L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4486mm |
| Width | 1857mm |
| Height | 1585mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1580kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R17 99 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |