AUDI Q3 2.0L TFSI Quattro 7AT (170 HP)
2011–2015
168
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
132
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 281Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 212km/h |
| Top Speed | 132mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4384mm |
| Width | 1831mm |
| Height | 1608mm |
| Wheelbase | 2604mm |
| Kerb Weight | 1630kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Disks |
| Rear Brakes | Ventilaed Disks |