AUDI Q3 2.0L TFSI quattro S tronic 7AT AWD (190 HP)
2018–
187
bhp
Power
7.4
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 187bhp |
| Power | 139.7kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.4s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4486mm |
| Width | 1857mm |
| Height | 1585mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1695kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R17 99 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |