AUDI S4 Avant 3.0L TFSI V6 8AT (354 HP)
2016–2019
349
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2995cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 349bhp |
| Power | 260.4kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 10L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4745mm |
| Width | 2022mm |
| Height | 1412mm |
| Wheelbase | 2824mm |
| Kerb Weight | 1675kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |