AUDI S4 Avant 3.0L V6 TFSI 6MT AWD (333 HP)
2008–2012
329
bhp
Power
5.2
s
0–100 km/h
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2995cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 329bhp |
| Power | 245kW |
| Torque | 440Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.2s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4717mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2812mm |
| Kerb Weight | 1780kg |
| Boot Capacity | 490L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |