AUDI S4 Avant 4.2L V8 quattro 6MT AWD (344 HP)
2003–2004
339
bhp
Power
5.8
s
0–100 km/h
17.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4163cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 339bhp |
| Power | 253kW |
| Torque | 410Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.8s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.5mpg |
| Combined | 13.4L/100km |
| Urban | 19.6L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4580mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1645kg |
| Boot Capacity | 442L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 Yr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |