AUDI S4 Cabriolet 4.2L V8 6AT AWD (344 HP)
2003–2005
339
bhp
Power
6.2
s
0–100 km/h
18.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4163cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 339bhp |
| Power | 253kW |
| Torque | 410Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.2s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.7mpg |
| Combined | 12.6L/100km |
| Urban | 18.2L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4572mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1392mm |
| Wheelbase | 2654mm |
| Kerb Weight | 1855kg |
| Boot Capacity | 246L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |