AUDI S4 Cabriolet 4.2L V8 Quattro 6MT AWD (344 HP)
2006–2008
339
bhp
Power
5.9
s
0–100 km/h
17
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4163cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 339bhp |
| Power | 253kW |
| Torque | 410Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
Performance
| 0–100 km/h | 5.9s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17mpg |
| Combined | 13.8L/100km |
| Urban | 19.9L/100km |
| Extra-Urban | 10.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4572mm |
| Width | 1778mm |
| Height | 1392mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Boot Capacity | 246L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 R18Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |