AUDI S4 TDI 3.0L TDI V6 8AT AWD (347 HP)
2019–
342
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 342bhp |
| Power | 255.2kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4750mm |
| Width | 2022mm |
| Height | 1407mm |
| Wheelbase | 2824mm |
| Kerb Weight | 1780kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 R18 97 Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |