AUDI S4 2.7T
1997–2001
261
bhp
Power
5.7
s
0–100 km/h
20.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2671cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 261bhp |
| Power | 195kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
Performance
| 0–100 km/h | 5.7s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.8mpg |
| Combined | 11.3L/100km |
| Urban | 15.9L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4481mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2609mm |
| Kerb Weight | 1515kg |
| Boot Capacity | 476L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 Zr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |