AUDI S4 4.2L V8 quattro 6AT AWD (344 HP)
2005–2007
339
bhp
Power
5.8
s
0–100 km/h
19.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4163cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 339bhp |
| Power | 253kW |
| Torque | 410Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.8s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.1mpg |
| Combined | 12.3L/100km |
| Urban | 18L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4587mm |
| Width | 1773mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1705kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |