AUDI S5 Cabriolet 3.0 V6 TFSI 7AT (333 HP)
2009–2012
329
bhp
Power
5.6
s
0–100 km/h
24.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2995cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 329bhp |
| Power | 245kW |
| Torque | 440Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.6s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.3mpg |
| Combined | 9.7L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4636mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1875kg |
| Boot Capacity | 320L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |