AUDI S5 Cabriolet 3.0L TFSI V6 8AT
2020–
349
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2995cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 349bhp |
| Power | 260kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Urban | 10.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4704mm |
| Width | 1847mm |
| Height | 1382mm |
| Wheelbase | 2766mm |
| Kerb Weight | 1915kg |
| Boot Capacity | 374L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 R 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |