AUDI S5 Sportback 3.0L TDI 8AT (347 HP)
2020–
342
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 342bhp |
| Power | 255.2kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Urban | 7.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4752mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1394mm |
| Wheelbase | 2824mm |
| Kerb Weight | 1795kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |