AUDI S5 Sportback 3.0L TFSI quattro 7AT AWD (333 HP)
2011–2016
329
bhp
Power
5.1
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2995cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 329bhp |
| Power | 245kW |
| Torque | 440Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.1s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4717mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1382mm |
| Wheelbase | 2812mm |
| Kerb Weight | 1720kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |