BENTLEY Continental GT Speed Convertible 6.0L W12 8AT AWD (659 HP)
2021–
650
bhp
Power
3.7
s
0–100 km/h
208
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 5950cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 650bhp |
| Power | 484.7kW |
| Torque | 900Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.7s |
| Top Speed | 335km/h |
| Top Speed | 208mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 4849mm |
| Width | 2187mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 2436kg |
| Boot Capacity | 235L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |