BENTLEY Continental GT Speed 4.0 V8 8AT (500 HP)
2007–2013
493
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
188
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3998cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 493bhp |
| Power | 367.7kW |
| Torque | 660Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 303km/h |
| Top Speed | 188mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4803mm |
| Width | 1918mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2746mm |
| Kerb Weight | 2295kg |
| Boot Capacity | 357L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/35 Zr20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |