BENTLEY Continental GT 4.0L V8 S 8AT AWD (528 HP)
2015–2017
521
bhp
Power
4.5
s
0–100 km/h
192
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3993cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 521bhp |
| Power | 388.3kW |
| Torque | 680Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.5s |
| Top Speed | 309km/h |
| Top Speed | 192mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 4808mm |
| Width | 1948mm |
| Height | 1402mm |
| Wheelbase | 2746mm |
| Kerb Weight | 2295kg |
| Boot Capacity | 357L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/35 Zr 21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |