BENTLEY Continental GT 6.0L W12 8AT AWD (582 HP)
2015–2017
574
bhp
Power
4.5
s
0–100 km/h
198
mph
Top Speed
16.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5998cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 574bhp |
| Power | 428kW |
| Torque | 720Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.5s |
| Top Speed | 319km/h |
| Top Speed | 198mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.6mpg |
| Combined | 14.2L/100km |
| Urban | 22L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 4808mm |
| Width | 1948mm |
| Height | 1402mm |
| Wheelbase | 2746mm |
| Kerb Weight | 2320kg |
| Boot Capacity | 357L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/35 Zr 21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |