BENTLEY Continental GT Speed 6.0L W12 8AT AWD (635 HP)
2015–2017
633
bhp
Power
4.1
s
0–100 km/h
206
mph
Top Speed
16.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5998cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 633bhp |
| Power | 472.2kW |
| Torque | 840Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.1s |
| Top Speed | 332km/h |
| Top Speed | 206mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.1mpg |
| Combined | 14.6L/100km |
| Urban | 21.8L/100km |
| Extra-Urban | 10.3L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 4818mm |
| Width | 1948mm |
| Height | 1392mm |
| Wheelbase | 2746mm |
| Kerb Weight | 2320kg |
| Boot Capacity | 357L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/35 Zr 21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |