BENTLEY Continental GTC 4.0L V8 8AT AWD (500 HP)
2011–2013
500
bhp
Power
5
s
0–100 km/h
187
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3998cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 500bhp |
| Power | 373kW |
| Torque | 660Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5s |
| Top Speed | 301km/h |
| Top Speed | 187mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 4806mm |
| Width | 1943mm |
| Height | 1402mm |
| Wheelbase | 2746mm |
| Kerb Weight | 2470kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/40 Zr20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |