BENTLEY Continental GTC 4.0L V8 8AT AWD (529 HP)
2011–2013
522
bhp
Power
4.7
s
0–100 km/h
191
mph
Top Speed
21.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3993cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 522bhp |
| Power | 389kW |
| Torque | 681Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.7s |
| Top Speed | 307km/h |
| Top Speed | 191mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.6mpg |
| Combined | 10.9L/100km |
| Urban | 15.8L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 4806mm |
| Width | 1943mm |
| Height | 1402mm |
| Wheelbase | 2746mm |
| Kerb Weight | 2470kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/40 Zr20 |
| Front Brakes | 405 Mm Ventilated Iron / 420 Mm Cross-Drilled Csic |
| Rear Brakes | 335 Mm Ventilated Iron / 356 Mm Cross-Drilled Csic |