BENTLEY Continental GTC 6.0L W12 6AT AWD (575 HP)
2011–2013
567
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
195
mph
Top Speed
14
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5998cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 567bhp |
| Power | 423kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 314km/h |
| Top Speed | 195mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14mpg |
| Combined | 16.8L/100km |
| Urban | 26.1L/100km |
| Extra-Urban | 11.2L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 4806mm |
| Width | 1943mm |
| Height | 1405mm |
| Wheelbase | 2746mm |
| Kerb Weight | 2495kg |
| Boot Capacity | 385L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/40 Zr20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |