BENTLEY Continental GTC 6.0L W12 6MT (560 HP)
2006–2009
551
bhp
Power
5.1
s
0–100 km/h
194
mph
Top Speed
16.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5998cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 551bhp |
| Power | 411kW |
| Torque | 650Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.1s |
| Top Speed | 312km/h |
| Top Speed | 194mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.5mpg |
| Combined | 14.3L/100km |
| Urban | 21.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4808mm |
| Width | 1918mm |
| Height | 1397mm |
| Wheelbase | 2746mm |
| Kerb Weight | 2475kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/40 Zr19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |