BENTLEY Continental GTC 6.0L W12 8AT AWD (635 HP)
2011–2013
626
bhp
Power
4.4
s
0–100 km/h
203
mph
Top Speed
15.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5998cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 626bhp |
| Power | 467kW |
| Torque | 820Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.4s |
| Top Speed | 327km/h |
| Top Speed | 203mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.8mpg |
| Combined | 14.9L/100km |
| Urban | 22.6L/100km |
| Extra-Urban | 10.4L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 4806mm |
| Width | 1943mm |
| Height | 1402mm |
| Wheelbase | 2746mm |
| Kerb Weight | 2570kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/35 R21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |