BENTLEY Continental R 6.75L V8 4AT RWD (320 HP)
1991–2003
315
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
145
mph
Top Speed
13.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6750cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 315bhp |
| Power | 235kW |
| Torque | 650Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 233km/h |
| Top Speed | 145mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13.8mpg |
| Combined | 17L/100km |
| Urban | 25L/100km |
| Extra-Urban | 14L/100km |
| Fuel Tank | 107L |
Dimensions & Weight
| Length | 5342mm |
| Width | 1877mm |
| Height | 1463mm |
| Wheelbase | 3061mm |
| Kerb Weight | 2423kg |
| Boot Capacity | 348L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/60 Zr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |