BENTLEY Continental T 6.75L V8 4AT (405 HP)
1996–2002
400
bhp
Power
6.1
s
0–100 km/h
13.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6750cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 400bhp |
| Power | 298kW |
| Torque | 750Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.1s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13.2mpg |
| Combined | 17.8L/100km |
| Urban | 25.8L/100km |
| Extra-Urban | 13.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5222mm |
| Width | 1953mm |
| Height | 1463mm |
| Wheelbase | 2962mm |
| Kerb Weight | 2450kg |
| Boot Capacity | 343L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 285/45 R18 103Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |