BMW 303 1.2L 4MT (30 HP)
1933–1934
30
bhp
Power
56
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1182cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 30bhp |
| Power | 22.1kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 90km/h |
| Top Speed | 56mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3899mm |
| Width | 1440mm |
| Height | 1549mm |
| Wheelbase | 2400mm |
| Kerb Weight | 820kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 5.25 X 16 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |